Navigate Up
Sign In

Activities & Clubs

Associated Student Federation (ASF)/Associated Student Body (ASB)
Telephone: (253) 571-3825
ASB Room 237
 
Advisor: Amber Rudolph
Telephone: (253) 571-3673
Room 616
 
Afro-American Club TBA
​Anime Club Advisor Daryl Frank
​ASL Club Advisor Olivia Wood
Band Club Advisor Leo Altamiranda
​Baseball - Boys Coach Earl Davis
​Basketball - Boys Coach Jason Townsend
​Basketball - Girls Coach Jay Broadenax
​Boosters Booster Club President Anita Cavar
​Bowling Coach Brad Gobel
​Career Center Career Counselor Angela Phillips
​Cheer Squad Advisor Donna Dean-Wright
​Choir Club ​​Advisor Derek Hall
Class of 2017 (12th) Advisor Andrea Pham
​Class of 2018 (11th) Advisor Micah West
​Class of 2019 (10th) Advisor Sanger Chambers
​Class of 2020 (9th) Advisor Britanny Spencer
College Bound Advisor Micah West
College Success Foundation (CSF) Achievers Advisor Melody Rodriguez
​Communities in Schools Advisor Trisha Tracy
​Cross Country - Boys Coach Shawn DeNune
​Cross Country - Girls Coach Brad Gobel
​Dance Team Advisor Marvin Howard
​DECA (Distributed Educaton Clubs of America) Advisor Sue Johnson
​Drama Club Advisor Dianne Pletcher
​Fastpitch - Girls Coach Terry Thayer
​FFA (Future Farmers of America) Advisor Eric Knight
FIDM Club Advisor Lisa Marie McDonald
​Football - Boys  ​Coach Ricky Daley
​French Club Advisor Meredith McCann-Leo
​Gamers Club ​Advisor Phillip Lord
​GSA (Gay Straight Alliance) Advisor Erin James
​Graduation Specialist
Advisor Ami Lewis
​Golf
Coach Kenneth Sackman
​HERO Advisor Michael Liptrap
​Indian Education ​​​​Orlonda Rodriguez
​Japanese Club ​Advisor Daryl Frank
​Jr. N.A.D. Club Advisor Debbie Tygart and Advisor Carol Chandler-O'Neal
JROTC Advisor ​MSG Galen House and MAJ Jeff Holmes
​Key Club Advisor Sam Acevedo
​Medical Careers Club ​TBA
National Honor Society Advisor Tsevelodrj Oyuntugs
​Knowledge Bowl Advisor ​Dierdre Leonard
Korean Club Advisor Yong Lee
Leadership Club (Youth Leading Change) ​TBA
​Model UN Club (MUNA International) ​TBA
​Native American Club ​TBA
​Pacific Islander/Polynesian Club ​​Advisor Andrea Pham
​Pep Club TBA
​Renaissance Leadership Advisor Micah Arneberg and Advisor Jocelyn Hawkins
​Rugby Club Advisor Daryl Frank
​Sabor Latino Club Advisor Leo Altamiranda
​Soccer - Boys Coach Bernie Unwin
​Soccer - Girls Coach Rob Wallace
​Student Council (ASF/ASB) Advisor Amber Rudolph
​Swimming - Boys Coach Lance Trebilcock
​Swimming - Girls Coach Lance Trebilcock
​Technology (TV Production) Club Advisor ​Avon Killion
​Tennis - Boys Coach Micah West
​Tennis - Girls Coach Holly White
​Track and Field - Boys Coach Owen Chambers
​Track and Field - Girls Coach Brett Drewery​
​TRIO Advisor Makoa Rosa
​Unified Basketball Coach Michael Vig
​Unified Soccer Coach Michael Vig
​Upward Bound Advisor Martina Santos
​Volleyball
Coach Rhonda Stinson
​Wrestling - Boys Coach Diego Martinez
​Wrestling - Girls Coach Robbie Perkins